Kreukelweekend in het Centraal Museum


In het weekend van 28 en 29 juni 2025 nemen mensen met een handicap het Centraal Museum over. Er is een workshop en een verhalencafé waarin handicap het uitgangspunt vormt voor creativiteit, persoonlijke verhalen en uitwisseling daarover. Voor iedereen die aandacht wil besteden aan de eigen kreukels en die van anderen. Iedereen is welkom, ongeacht leeftijd, lichaam en geest.
Dit programma hoort bij de tentoonstelling ‘Ik ben gewoon hier’, waarin vanuit handicap wordt gekeken naar mens, kunst en maatschappij. Hieronder lees je meer over de workshop, het verhalencafé, de tentoonstelling en het No Limits! Art Castle dat in de museumtuin staat.
Zaterdag 28 juni: Workshop ‘Wear your ACCESSory’
Denk je eraan even te pauzeren of aandacht te geven aan wat je nodig hebt? Als je leeft met een handicap, neurodivergentie of chronische ziekte, is zorgen voor je lichaam en hoofd vaak essentieel. Dat kan een wekker zijn om op tijd medicatie te nemen, een snack-momentje tussendoor nemen of je energie peilen. Maar hoe vaak vergeten we dat niet omdat we druk zijn of afgeleid worden? Wat als een klein, handgemaakt object ons vriendelijk zou herinneren om te zorgen voor wat we nodig hebben?
Deze kralen-ACCESSoire workshop is een samenwerking van Creatives with Unseen Disabilities, het Kreukelcollectief en Centraal Museum Utrecht. We zullen eerst de tentoonstelling van Kreukelcollectief ‘Ik ben gewoon hier’ verkennen voor inspiratie en brainstormen waar ons draagbare accessoire ons aan moet herinneren. Tijdens de workshop kun je vervolgens een armband, sleutelhanger, of ander accessoire maken dat je symbolisch herinnert of je helpt om aandacht te geven aan wat je nodig hebt.
Aanmelden kan via dit webformulier
Let op: deze workshop is in het Engels!
Zondag 29 juni - Verhalencafé
Ben je benieuwd naar verrassende, spannende, ontroerende of alledaagse verhalen over leven met een handicap? Of wil je jouw verhaal met anderen delen en verhalen uitwisselen? In het kader van de tentoonstelling ‘Ik ben gewoon hier’ organiseren Solgu en Kreukelcollectief met steun van de populaire podcast Echt Gebeurd een verhalencafé.
De vertellers geven een persoonlijk inkijkje in leven met een handicap, waarbij ze aansluiten bij de thema’s van de tentoonstelling. Denk aan activisme, intimiteit, de creativiteit en kracht van het leven met een handicap en hoe ver we als samenleving (nog niet) zijn. Dankzij een training van Echt Gebeurd zullen de vertellers hun mooiste verhaal met je delen.
We worden meegenomen in de verhalen van Martijn van Andel, Marijk Jansen samen met haar dochter, Evelien Spreitzer, en Jessica de Vroege. Daarna kun je met hen in gesprek en je eigen verhalen delen of juist nog meer te weten komen over hun verhaal. Dat alles wordt omlijst met een hapje en een drankje.
Voorafgaand aan het verhalencafé kun je de tentoonstelling ‘Ik ben gewoon hier’ bezoeken om alvast in de stemming te komen.
Aanmelden voor het verhalencafé kan via dit webformulier
Handicap is niet ver weg. Het is gewoon en bijzonder tegelijk. In ‘Ik ben gewoon hier’ kijk je vanuit handicap naar maker, mens en maatschappij - in alledaagse ervaringen en kunst vol fantasie. Het Kreukelcollectief – een groep gehandicapte kunstenaars, activisten en onderzoekers – zet in deze tentoonstelling het idee van een maakbaar leven op z'n kop. UvH-promovendi Jacqueline Kool en Liorah Hoek hebben deze tentoonstelling medegecureerd.
‘Ik ben gewoon hier’ is te bezoeken t/m 24 augustus in het Centraal Museum Utrecht en is in samenwerking met het Kreukelcollectief tot stand gekomen.
Contactpersoon | Liorah Hoek |
Locatie | Centraal Museum, Agnietenstraat 3, 3512 XA Utrecht |
Website | https://www.centraalmuseum.nl/nl/nu-te-zien/tentoonstellingen/ik-ben-gewoon-hier |
Periode | van 28-6-2025 t/m 29-6-2025 |
Openingstijden | 11:00–17:00 |
Toegankelijkheid mensen met een beperking | Ja |