Ficino and Fantasy: Imagination in Renaissance Art and Theory from Botticelli to Michelangelo
- Periode: oktober 2019 – december 2021
- Status: afgerond
Heeft de Florentijnse humanist en filosoof Marsilio Ficino invloed gehad op de kunst van zijn tijd? Dit boek van Marieke van den Doel gaat uit van Ficino’s opvattingen over de verbeelding als een vermogen van de ziel.
Beschrijving
Heeft de Florentijnse humanist en filosoof Marsilio Ficino (1433-1499) de kunst van zijn tijd beïnvloed? Deze vraag vormt het uitgangspunt voor een langlopend en fel kunsthistorisch debat. Dit boek gaat uit van Ficino’s opvattingen over de verbeelding als een vermogen van de ziel en laat zien hoe deze opvattingen deel uitmaakten van een lange filosofische traditie en daar nieuwe inzichten aan hebben toegevoegd.
Dit uitgangspunt, evenals nieuw historisch materiaal, leidt tot nieuwe inzichten in de vraag of, hoe en waarom Ficino’s platonische opvattingen over de verbeelding zijn overgenomen in de kunst van de Italiaanse renaissance. In het bijzonder wordt ingegaan op de mogelijke invloed van Ficino op het werk van Botticelli en Michelangelo, evenals op de toe-eigening van Ficino’s ideeën door vroegmoderne kunsttheoretici.
Onderzoeker
Partners / Financiering
De vertaling van dit boekproject werd gefinancierd door:
- Koninklijk Nederlands Instituut te Rome
- Stichting Leerstoel Geschiedenis van de Hermetische filosofie
- Elly Cassee Stichting
Resultaten
Monografie: Ficino and Fantasy (uitgeverij Brill)
Contact
Dr. Marieke van den Doel, M.vandenDoel@UvH.nl.
 
												 
												 
												 
												