Direct naar inhoud

Keynote Week tegen Eenzaamheid en nieuw boek van Anja Machielse

Gepubliceerd op:

Op 24 september geeft Anja Machielse, emeritus hoogleraar Humanisme en Sociale Weerbaarheid, een keynote op het openingscongres van de Week tegen Eenzaamheid, georganiseerd door het ministerie van VWS.

Boek van Anja Machielse, De kracht van de eenzaamheid

In haar keynote stelt zij dat eenzaamheid van alle tijden is, maar dat de huidige tijd ons voor nieuwe uitdagingen stelt. Dat is voldoende reden om het taboe op eenzaamheid achter ons te laten en in te zetten of het vergroten van veerkracht, niet alleen van individuele personen, maar ook van de samenleving als geheel.

Tijdens de Week tegen Eenzaamheid, van 25 september tot en met 1 oktober 2025, organiseren gemeenten, bedrijven en organisaties activiteiten waar mensen elkaar kunnen ontmoeten en nieuwe contacten leggen.

De complexe aard van eenzaamheid en manieren om ermee om te gaan is ook het onderwerp van het pas verschenen boek van Anja, De kracht van eenzaamheid. Aan de hand van achttien persoonlijke verhalen laat Anja zien dat eenzaamheid een sterke emotie is die ons uitdaagt om na te denken over onze relaties, keuzes te maken en nieuwe wegen in te slaan.

Anja Machielse is filosoof en emeritus hoogleraar Humanisme en Sociale Weerbaarheid en bijzonder hoogleraar Sociale Weerbaarheid van Ouderen aan de Universiteit voor Humanistiek. Zij doet al meer dan 25 jaar onderzoek naar ervaringen van eenzaamheid en sociaal isolement en ontwikkelde een typologie die de veelzijdigheid van eenzaamheid laat zien. Zij is voorzitter van de Wetenschappelijke Adviescommissie van het VWS-programma Een tegen Eenzaamheid en begeleidde samen met onderzoekers van de Vrije Universiteit Brussel een Europees onderzoek naar eenzaamheid en zingeving.

Het boek De kracht van eenzaamheid is uitgegeven door Pelckmans.

Lees de samenvatting van de keynote: Aanpak eenzaamheid: uitdagingen voor de toekomst.

Meer Anja Machielse over de Week tegen Eenzaamheid

Op 23 september was Anja Machielse te gast bij het radioprogramma Met het oog op morgen: “Eenzaamheid hoort bij het leven maar er is wel iets tegen te doen”.

Ook op 23 september verscheen een uitgebreid interview met Anja in dagblad BN De Stem: “Eenzaamheid hoort bij het leven, maar het mag geen gevangenis worden” (achter betaalmuur).

Op 24 september een interview bij het Reformatorisch Dagblad: Er rust een taboe op eenzaamheid volgens deze expert: „Eenzaamheid is iets heel normaals” (achter betaalmuur).

Op 25 september een podcast bij het Vlaamse programma VRT Max: Eenzaamheid, en hoe ermee om te gaan. Ook te beluisteren via Spotify.