|
adres: Kromme Nieuwegracht 29 3512 HD Utrecht postbus: 797, 3500 AT Utrecht Telefoon: 030-2390164 E-mail: humarc@uvh.nl Het archief is open van maandag t/m vrijdag van 09.00 - 17.00 uur.
Nieuwsbrief juni 2010 klik hier
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Boekenbal en Scriptieprijs Vrijdenken 2010
Datum: zaterdag 30 oktober 2010 Aanvang: 13.30 uur. Inloop vanaf 13.00 uur Locatie: Universiteit voor Humanistiek, Kromme Nieuwegracht 29, 3512 HD UTRECHT Aanvang filosofische rondleiding: 12.00 uur. Startpunt: Universiteit voor Humanistiek Inschrijving: info@devrijegedachte.nl
Op 30 oktober organiseren vrijdenkersvereniging De Vrije Gedachte en het J.P. van Praag Instituut het Boekenbal. Tijdens deze bijeenkomst zal de Scriptieprijs Vrijdenken 2010 worden uitgereikt. De jury is momenteel druk bezig met het lezen en beoordelen van de inzendingen.
Het programma van het Boekenbal ziet er, wijzigingen voorbehouden, als volgt uit:
Het boek De Egoïst, geschreven door auteur Hans Jansen, over de negentiende eeuwse Duitse filosoof en vrijdenker Max Stirner wordt besproken. Door wie is vooralsnog onbekend. In zijn boek wekt Jansen Stirner weer tot leven in een wereld van Napoleontische oorlogen, revoluties en grote ontdekkingen. Het boek is een kennismaking met zijn denkbeelden, die tijdgenoten als Karl Marx, Ludwig Feuerbach en Sôren Kierkegaard deden verbleken.
Wim Aalten bespreekt het boek Geleefde Brieven. Prometheus van filosoof en vrijdenker Floris van den Berg. Prometheus is het eerste deel van het literair drieluik Een Bildungsroman in brieven tegen het decor van het academische Leiden en het zinnenprikkelende Kyoto, een ode aan vriendschap, literatuur, wijsheid en liefde.
Van Praag-kenner Pieter Edelman zal inhoudelijk ingaan op het boek J.P. van Praag. Om de geestelijke weerbaarheid van humanisten. Deze bloemlezing bevat kernteksten van Jaap van Praag (1911–1981), die lange tijd de huisfilosoof en leidende figuur is geweest binnen het Humanistisch Verbond en de humanistische beweging. Het boekje geeft een beeld van de manier waarop Van Praag in de loop der jaren zijn gedachten over het humanisme heeft ontwikkeld. De geestelijke weerbaarheid van humanisten stond hierbij voorop.
Alfred Nederkoorn ten slotte zal de recente publicatie, Raadsman, heeft u nog raad? van geestelijk raadsman bij Defensie Erwin Kamp bespreken. Het boek geeft een authentiek en openhartig beeld van het werk van humanistisch geestelijk verzorger Erwin Kamp bij het Korps Mariniers. Na het afronden van zijn opleiding aan de Universiteit voor Humanistiek wordt hij als raadsman bij dit keurkorps geplaatst. Centraal in zijn werk staan zijn humanistische levensbeschouwing en de inspiratie die hij hieruit haalt om de mens in de krijgsmacht bij te staan. Uit zijn verhalen blijkt zijn respect en waardering voor de mariniers en de noodzaak van een goede zorgverlening voor wat misschien wel een van de meest uitdagende maar ook moeilijke beroepen kan worden genoemd.
Uitreiking Scriptieprijs Vrijdenken 2010
Schrijfster en columniste Nelleke Noordervliet zal een column voordragen. Haar columns verschenen in De Volkskrant en het Historisch Nieuwsblad. Nu is ze vaste columniste bij Trouw en het radioprogramma VPRO-Ovt. Troubadour Joop Visser zal de dag muzikaal opluisteren.
Om 16.30 is er een afsluitende borrel georganiseerd voor hen die, onder een hapje en een drankje, de middag nog eens de revue willen laten passeren.
Filosofische wandeling door Utrecht
Voorafgaand aan het boekenbal is er voor geïnteresseerden een filosofische rondleiding door de binnenstad van Utrecht. Uw gids, Jules Brabers, zal stilstaan bij een aantal plekken in de Domstad die een rol hebben gespeeld in het discours tussen wetenschap en religie. Hierbij komt een aantal bekende en minder bekende personen voor het voetlicht zoals René Descartes, John Locke, Anna Maria van Schurman, Belle van Zuylen en Cornelis Opzoomer. Jules Brabers is medewerker van het Humanistisch Archief. Hij heeft in april 2009 in Utrecht voor De Vrije Gedachte de Vrijdenkersrondleiding gehouden.
Kosten €10 per deelnemer (zie boven). Aanvang 12.00 uur. Startpunt: Universiteit voor Humanistiek. Duur: ca. één uur. Vooraf aanmelden gewenst via info@devrijegedachte.nl. Maximaal aantal deelnemers: 20. Deelname op volgorde van inschrijving. Vol is vol.
Scriptieprijs Vrijdenken 2010
Tijdens het boekenbal zal de Scriptieprijs Vrijdenken 2010 worden uitgereikt. De Nederlandse vrijdenkersvereniging De Vrije Gedachte bekroont eens in de twee jaar een afstudeerscriptie waarvan de inhoud blijkt geeft van vrijdenken. Vrijdenken is volgens De Vrije Gedachte een atheïstisch-humanistische levenshouding die gekenmerkt wordt door: Rationeel denken en rationeel onderzoek van de werkelijkheid, daarbij strevend naar - bevrijding van dogmatisme, vooroordeel en een onwetenschappelijke houding - het vasthouden aan principes van toetsing en bewijsvoering Moreel handelen vanuit - solidariteit met de medemens, de natuur en het milieu - het besef van eigen verantwoordelijkheid voor gedachten en daden - het besef van menselijke waarde - het besef van de eindigheid en onherhaalbaarheid van elk individueel leven
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Symposium: Multatuli, vrijdenkers en humanisten
Datum: 8 December 2010 Locatie: Universiteit voor humanistiek, Kromme Nieuwegracht 29 te Utrecht Inschrijving: info@devrijegedachte.nl
Op 8 december 2010 organiseren vrijdenkersvereniging De Vrije Gedachte, het J.P. van Praag Instituut en het Multatuli Genootschap een symposium te Utrecht, aan de Universiteit voor Humanistiek. Het thema is Multatuli, vrijdenkers en humanisten. Hoe is het gedachtengoed van Eduard Douwes Dekker, alias Multatuli, ontvangen in kringen van vrijdenkers en humanisten? Hoe hebben de geschriften en ideeën van Multatuli het denken en handelen van vrijdenkers en humanisten van de afgelopen 150 jaar beïnvloed?
Tijdens het synmposium zal een nieuwwe bundel over Multatuli en multatulianen worden gepresenteerd.
Meer informatie over het symposium volgt zo spoedig mogelijk.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gezocht!
.jpg)
Vrijwilligers! Met gevoel voor waarde en betekenis van het gesproken humanistisch woord.
Voor het thuis afluisteren en beschrijven van gedigitaliseerd geluidsmateriaal. Geboden wordt een beslist interessante en boeiende activiteit die bijdraagt aan het verbreiden van het humanistisch gedachtegoed. Archiefvrijwilligers mogen uiteraard rekenen op vergoeding van gemaakte kosten.
Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Jules Brabers en Michael Kerkhof. Mail naar JBr@uvh.nl of naar michael.kerkhof@hetnet.nl Of bel met 030 – 23.90.164
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Het Humanistisch Archief betrokken in oral history project ‘Verteld Verleden’
Vanaf november 2009 is het Humanistisch Archief betrokken in het project ‘Verteld Verleden’, een nationaal project waarin ondermeer het Nationaal archief, Stichting Beeld en Geluid en Aletta (voorheen IIAV) samenwerken. Het project heeft tot doel om een digitaal depot op te richten met interviews met bekende en minder bekende Nederlanders die de meest uiteenlopende onderwerpen bespreken. Het ligt in de bedoeling dat dit e-depot via Internet voor iedere belangstellende vanaf iedere pc raadpleegbaar is.
Het Humanistisch Archief heeft, vanuit haar eigen ‘oral history’ project Sprekend humanisme een groot aantal interviews op geluidscassettes. Interviews met prominente humanisten als Jaap van Praag, Paul Cliteur, RobTielman, Piet Spigt, Cees van der Hulle, Rein Zunderdorp, Hanny Singer-Dekker en Fenco van den Berkhof. Maar ook met minder bekende humanisten als Wim Heij, Miep Bijleveld-Bonnettenmaker en Roel van Heusden. Het Humanistisch Archief is druk doende om haar archief aan geluidscassettes te digitaliseren. De digitale bestanden zullen binnenkort door vrijwilligers worden ontsloten.
Oproep .jpg)
Het Humanistisch Archief is op zoek naar geluidscassettes met interviews met humanisten, over hun leven, hun affiniteit met het humanisme, eventueel hun rol in de humanistische beweging. We zijn geïnteresseerd in interviews met mensen die, landelijk, regionaal of plaatselijk, op welke manier dan ook, actief zijn (geweest) in de humanistische beweging.
Bezit u dergelijk materiaal en vindt u het belangrijk dat dit materiaal wordt gedigitaliseerd en opgenomen in het digitaal depot? Dan kunt u de cassette(s) aan ons sturen zodat we ze kunnen verwerken. Na digitalisering sturen wij uw cassettes terug. Vergeet daarom niet uw naam en adresgegevens en eventueel telefoon of e-mailadres te vermelden.
Stuur uw geluidscassettes naar:
Het Humanistisch Archief ter attentie van Jules Brabers Postbus 797, 3500 AT Utrecht.
Mocht u nog vragen of opmerkingen hebben dan kunt u met ons contact opnemen. We zijn bereikbaar van maandag t/m vrijdag vanaf 09.00 – 17.00 uur.
Telefoonnummer: 030-23 90 164 e-mail: humarc@uvh.nl
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|